1991-ben a délvidéki származású Czvitkó Zoltán „Marxim” néven nyitotta meg egyedi kocsma-pizzériáját, nem messze a Széna tértől, a Kisrókus utcában. Már neve is ironikus volt, Marxot és a Maxim bárt vonták össze ötletesen. Dekorációjában hangsúlyos szerepet kaptak a kommunista relikviák. Évekig a viták kereszttüzében volt a hely, támadták jobbról, balról, per is indult a tulajdonos ellen tiltott önkényuralmi jelkép nyilvános használata miatt, ami szerencsére felmentéssel zárult. A kocsma-pizzéria fügét mutatott egy embernyomorító rezsimnek, a szürkére festett szeparék között drótháló feszült, a gipszből készült békegalambot kalitkába zárták, a falon megannyi ironikus modern freskó. Az ötlet bevált, a hely mindmáig sikerrel működik, nem csoda, hogy már a kilencvenes években nyílt egy testvéregység Székesfehérváron. Ide belépve elsőre dohszag üti meg az ember orrát, utána nézegeti az étlapot, mely erősen elrongyolódott, már nem nyomtatják a papíralátétre. Az elhanyagoltságot, lepusztultságot akár az imázs részének is felfoghatjuk, jártunk már rosszabb állapotban levő alternatív kocsmában. A fehérvári Marximnak van egyébként egy hangulatos terasza is a Vár oldalában. A falfestés a budapesti egységet idézi, az ételmegnevezések poénjai is megmaradtak, más kérdés, hogy ezek a „freskók” kinek mondanak még valamit. Annak idején az itt is olvasható „Fodormenta francba” felirat, amit Fodor Gábor miniszterségét követően festettek fel a kilencvenes évek közepén a Kisrókus utca pincehelységében, könnyen megfejthető szójáték volt, ma talán párszázan tudják kontextusba helyezni. Hasonló a helyzet a Horn kormányt körbevevő, maguk-teremtette szakértői mítoszt gúnyoló, „a szagértő kormány helye” felirattal, mely az egyébként gyakoribb tisztítást igénylő mellékhelység fele mutat. A hely máig tartó népszerűségéhez vélhetően nagyban hozzájárul a kedvező díjszabás és az elfogadható minőség.

Pizzákat, lepényeket és pasta-kat kínálnak. Az étlap-itallap tele van ma is a kommunizmus abszurditásait és/vagy kegyetlenségét kipécéző poénokkal. A sajtos pizza itt mindmáig „sajtós”, zárójelben: Népszabadság, Népszava, a Gulág pizza elnevezése mellett az szerepel: „másutt Hawaii”. A Pizza á la Brrr ÁVÓ leírásában a hozzávalók között láthatjuk a kagylót – „a leghallgatáshoz”, a Margherita a „Mester elvtárs és Margarita” nevet viseli. Az istenek italát táBorokként tüntetik fel, a malátából főzött komlótartalmú népszerű italt pedig munkáSörök címszó alatt.

A hagyománytisztelet jegyében kértem egy FTS, azaz fokhagymás, tejfeles, sajtos lepényt, diákkorom egyik kedvenc Marximbeli csemegéjét, nem volt élvezhetetlen, de sem az állaga, sem a beltartalma nem hozta a húsz évvel ezelőtt megszokott élményt, reszelt sajt helyett lapkasajt került bele, kérge ellenállóbb volt az optimálisnál. A sonkás-gombás pizza megfelelt a várakozásainknak, de az sem volt jobb az átlagnál. (Teszt időpontja: 2022. augusztus 23.)

A kiszolgálás személytelen.

Nagyipari multisöröket kínálnak az Asahi portfólióból, kommersz tömények között a pálinkák jelentenek felüdülést, tartanak néhány minőségi magyar bort is.

Értékelés

Összélmény: 3,25 pont

Konyha: 3 pont

Atmoszféra: 4 pont

Kiszolgálás: 3 pont